İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

Bir web sitesinin hızı nasıl ölçülür? İnternet hız testi yapmak gerçekten önemli midir? İnternetinizin yavaş olduğunu nasıl anlarsınız? Bu tür soruları çoğaltmak mümkündür. Telkotürk ile bütün bu sorularınızın cevabını makalemizin devamında bulabilirsiniz.

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır - En İyi İnternet Hız Testi Sitesi - Telkoturk net

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır – En İyi İnternet Hız Testi Sitesi

Telkotürk ile Hız Testi Ölçme

Telkotürk hız testi, cihazınızın internet bağlantısını kullanarak cihazınız ile bir test sunucusu arasındaki hızı ölçer. https://www.telkoturk.net/hiz-testi/ linkinden menüye bağlanıp web sitenizin Url`ni girerek testinizi yapabilirsiniz. Peki hız testini etkileyen faktörler nelerdir? Birkaç soruya daha değinerek cevabını yine Telkotürk internet sitesinde yer alan uzman görüşlerini paylaşarak verelim.

Telkotürk ile Hız Testi Ölçme - İnternet Hız Testi Telkotürk - Telkoturk net

Telkotürk ile Hız Testi Ölçme – İnternet Hız Testi Telkotürk

Cihazlar (telefonlar, tabletler, PC’ler vb.) çok farklı Wi-Fi ve hücresel radyo özelliklerine sahip olabilir. Bu, aynı sağlayıcıyı kullansanız dahi bir cihazda bir farklı sonuç ve diğerinde farklı bir sonuç alabileceğiniz anlamına gelir. Bazı cihazlar internet servisinizin tam hızını ölçemeyebilir. Wi-Fi yönlendiricinizin hizmetinizin tam hızını desteklememesi de mümkündür. Hız testi sunucularımız farklı performans gösterebilir. Genel olarak, size daha yakın sunuculardan daha yüksek hızlar almanız olası bir sonuçtur. Hızınızın en eksiksiz resmini elde etmek için çeşitli test sunucularında test yapmanızı öneririz. Tarayıcıların (Chrome, Firefox, Edge, Safari vb.) farklı yetenekleri vardır ve özellikle yüksek hızlı bağlantılarda farklı sonuçlar verebilirler.

İnternet hızım yavaş ise ne yapmalıyım?

Telkotürk uzmanları bu konuda bir tavsiye vererek sorularınızı cevaplamaktadır. İnternet servis sağlayıcınız (İSS) veya mobil operatörünüzle iletişime geçmeden önce, bant genişliğinizi tüketebilecek devam eden indirmeler veya görüntülü sohbet gibi başka programlar çalıştırıp çalıştırmadığınızı kontrol edin. Bunları kapatın ve tekrar test edin. Hız testi sunucunuz hala yavaş görünüyorsa, telefonunuzu veya bilgisayarınızı, modeminizi ve yönlendiricinizi yeniden başlatın. Ardından, yönlendiricinizin herhangi bir Hizmet Kalitesi (QOS) özelliğinin açık olmadığından emin olun. Bu sorunu çözmezse, deneyebileceğiniz birkaç adım daha vardır. Yardım için İSS’nizle veya operatörünüzle iletişime geçmek, bu adımları tamamladıktan sonraki doğru adımdır. Daha yüksek bant genişliğine sahip bağlantılarda (100 Mbps ve üstü), ayak uydurmak için daha yüksek kaliteli bir yönlendiriciye ihtiyacınız olacağını unutmayın.

İnternet Hızım Yavaş İse Ne Yapmalıyım - İnternet Hız Testi Ölçme - Telkoturk net

İnternet Hızım Yavaş İse Ne Yapmalıyım – İnternet Hız Testi Ölçme

Hız sunucusunu değiştirmek ne işe yarar?

Speedtest, her zaman test seçeneklerine sahip olmanız için dünya çapında 11.000’den fazla barındırılan sunucudan oluşan bir ağ sunar. Bir testin başlangıcında Speedtest, internet bağlantınızın maksimum potansiyelini ölçmek için hızlı bir ping sonucuyla yakındaki bir sunucuyu otomatik olarak seçer.

Hız Sunucusunu Değiştirmek Ne İşe Yarar - İnternet Mbps Hızı - Telkoturk net

Hız Sunucusunu Değiştirmek Ne İşe Yarar – İnternet Mbps Hızı

Test sunucusunu her zaman varsayılan seçimden farklı bir sunucuyla değiştirebilirsiniz ve sonuçları karşılaştırmak için farklı sunucularda test yapılmasını öneririz.

Bu aşamada https://fast.com/tr/ gibi farklı hız testi platformlarını da denemeniz etkili olacaktır. Her iki sonuç arasındaki dengenin kontrolü size daha çok fikir verecektir. Yeni bir sunucu seçerek, internet bağlantınızı test ettiğiniz sunucunun konumunu veya ana bilgisayarını değiştiriyorsunuz. Özellikle birçok site ve akış hizmeti, içeriklerini mevcut konumunuzdan uzaktaki sunucularda barındırabilir ve bu da bu hizmetlerden daha düşük hızlara ve pinglere dönüşebilir. Seçtiğiniz sunucu ne olursa olsun, Speedtest üzerinde yapılan tüm testler, mevcut İSS’nizden veya operatörünüzden bağlantınızın hızını yansıtır. Bir İSS veya operatör tarafından barındırılan bir sunucuda test yapmak, sundukları hizmetlere kaydolmanız durumunda bağlantınızın ne kadar hızlı olacağını söylemez.

Bilgisayarım ve telefonum/tabletim arasında neden farklı hızlar alıyorum?

Telkotürk speedtest altyapısı ile, gerçek zamanlı ağ bağlantınızı ölçer, bu nedenle birkaç dakika arayla yapılan testler, ağ tıkanıklığına ve kullanılabilir bant genişliğine bağlı olarak biraz farklılık gösterebilir. Speedtest sonuçlarınız önemli ölçüde farklıysa, şunları yaptığınızdan emin olun: Aynı bağlantıyı test etme. Bir cihaz Wi-Fi üzerindeyken diğeri değilse, farklı bağlantıların hızlarını test ediyorsunuz demektir. Ayrıca, cihazlar arasında Wi-Fi ve hücresel radyo kalitesinde büyük farklılıklar olduğunu unutmayın. Bu varyasyonlar, bir cihazın başka bir cihaz veya bilgisayardan daha yavaş test sonuçları vermesine neden olabilir.

Çevrimiçi oyunlar için kabul edilebilir bir ping (veya gecikme) nedir?

Başka bir oyuncunun her zaman üzerinize atladığını fark ettiyseniz, bunun nedeni daha hızlı ping atmaları olabilir. İşte fikir verecek bir kılavuz:

Kazanma: 0-59 ms
Oyunda: 60-129 ms
Mücadele: 130-199 ms
Oyun bitti: 200+ ms

Telkotürk İnternet Hız Testi İletişim

Web sitenizin hız testini yaptırmak istiyorsanız Telkotürk anasayfasındaki sekmeye web sitenizin linkini girmeniz yeterlidir. Çıkan sonuçların uzmanlar tarafından teknik olarak değerlendirilmesini istiyorsanız size bir telefon uzaklıkta olan Telkotürk ile hemen iletişime geçebilirsiniz.

Adres:

Şerifali Mah. Turgut Özal Bulv. Quant Plaza No:154/15
Ümraniye/İSTANBUL

Telefon:

0850 330 30 33