Telkotürk ‘Gigabit İnterneti’nin Farkı Nedir?

Gigabit İnternet nedir?

Gigabit geniş bant bağlantısı, saniyede 1 gigabit (Gbps), saniyede 1.000 megabit (Mbps) veya saniyede 1 milyon kilobit (Kbps) maksimum bağlantı hızı sunan bir internet hizmetidir.

Çok daha yüksek hızlarla, aşağıdaki gibi şeylerin üstesinden gelmek çocuk oyuncağıdır:

 • Video akışı
 • Video oyunları
 • Sürükleyici medya
 • Birden fazla kullanıcı
 • Veri yedekleme
 • Büyük dosya indirmeleri
 • Grup video konferans barındırma

Gigabit hızlı internet hizmeti yalnızca birkaç yıldır var ancak buna olan talep artıyor. Bu nedenle, ülke genelinde fiber optik bir yapıya sahip olmak için yatırım yapıyor ve şebekemizi genişletiyoruz. Birçok büyük şehir, büyüyen fiber optik ağlara sahiptir. Hatta bazı küçük şehirler ve kasabalar, gigabit hizmeti sağlamak için gereken yüksek hızlı boru hatlarına yatırım yaptı. Telkotürk,  Türk Telekom ile gerçekleştirdiği arabağlantılar ile  300bin km üzerinde fiber ağı ile hızla müşterilerine ulaşıyor ve gigabit internet hizmetlerini uygun fiyatlar ile sunuyor.

Şu anda çoğumuz bağlantı hızımızı Mbps cinsinden ölçüyoruz. Bir gigabit, 1.000 megabite eşittir. Mevcut internet bağlantınızdan bir gigabit bağlantıya geçmek, saniyeler içinde yapılan akıllı telefon işletim sistemi güncellemeleri ve birden çok kullanıcı için kolayca kurulan HD video konferans barındırma ile bugüne kadarki en hızlı internetinizi (tipik ortalama bağlantılardan 40 kata kadar daha hızlı) sağlayacaktır.

Bunu daha iyi açıklamak gerekir ise, ilk çevirmeli internet kullanıcıları 56 Kbps hıza ulaşabildikleri için şanslıydılar. Yani, gigabit internet bağlantısı ile saniyeler veya dakikalar içinde indirilebilen bir şey, çevirmeli bağlantı ile saatler veya günler sürebilir.

Bununla birlikte, bu yeni yüksek hızlı internet hizmetiyle, 1 Gbps’lik en yüksek hıza nadiren ulaşıldığını anlamak önemlidir, çünkü Telkotürk hesabınızı yönetmek için bant genişliğinin bir kısmını kullanır, veriler doğru yerlere yönlendirilir. Yine de, 940 Mbps’lik gerçek bir hız (veya çok yakın bir hız), internetinizin ne kadar hızlı olduğunu anlamanız konusunda sizi etkilemek için fazlasıyla yeterli ve en yoğun veri gerektiren uygulamaları kolaylıkla hallediyor.

Gigabit internet hizmeti en iyi şekilde fiber optik hatlarla sağlanır. Bu, verilerin fiber optik kablolar aracılığıyla ışık olarak iletildiği, yaygın olarak bulunan en hızlı geniş bant hizmetidir. Artık çoğu kişinin sahip olduğu dijital abone hattı (DSL) internet bağlantıları için bakır kablo kullanmaktan çok daha verimli çalışıyor.

Diğer birçok internet hizmeti daha yüksek indirme hızlarına ancak daha yavaş yükleme hızlarına sahiptir. Gigabit hızlarla, yüklemeler ve indirmeler çok daha hızlıdır. Bu, evinizde bir sunucu kurabileceğiniz ve videoları akıllı telefonlar ve tabletler gibi mobil cihazlarınıza aktarabileceğiniz anlamına gelir. Gigabit internet, Wi-Fi üzerinden iyi çalışabilse de, doğrudan bir bilgisayara takılı bir gigabit ethernet kablosuyla kablolu bağlantı olarak en hızlı şekilde çalışır.

Fiber optik kablolar, kullanıcılara en iyi ağ hızlarını ve en yüksek bant genişliğini sağlayarak, büyük miktarda verinin ışık hızında iletilmesini sağlar. Evden çalışan kişiler için bu, dosya indirerek, işbirliği ve iş akışı platformlarını kullanarak ve video konferans yazılımı üzerinden toplantılara katılarak evlerinde ofisteki kadar verimli çalışabilecekleri anlamına gelir.

Bu son derece hızlı internet hizmetine sahip olmanın diğer avantajlarından bazıları şunlardır:

Birden fazla kullanıcı için destek

Ev interneti genellikle tüm aile tarafından iş, ev ödevi, oyun, Netflix veya Hulu gibi platformlarda video akışı, sosyal medyada gezinme ve çok daha fazlası için kullanılır. Bu talep seviyesiyle, birçok internet bağlantısı yükün altında yavaşlıyor. Gigabit internet ile ise yavaşlama veya servis sorunu yaşamadan hızlı internetin devamlılığı sağlanır.

Geliştirilmiş hizmet güvenilirliği

Gigabit internet hizmeti, genellikle bakır tellerden daha dayanıklı olan camdan yapılmış fiber optik kablolar kullandığından, geleneksel bağlantılardan daha fazla güvenilirlik sağlar. Bakır teller yaklaşık 25 libre basınca dayanabilirken, fiber optik bağlantılar 100 ila 200 libre basınca dayanabilir, bu da hasara ve hizmet kesintisine daha az eğilimli oldukları anlamına gelir

Bu hızlar, 100 Mbps’lik ortalama geniş bant hızından 10 kat daha hızlıdır ve tam HD bir filmi yalnızca birkaç dakikada indirmenize, büyük dosyaları saniyeler içinde yüklemenize, ultra HD videolar yayınlamanıza ve daha pek çok şeye olanak tanır. Yükleme ve indirme hızınız ne kadar yüksek olursa, internet deneyiminiz o kadar iyi olur.

Evden çalışıp büyük dosyalar indiriyorsanız, herkese açık bir web sunucusu çalıştırıyorsanız veya oyununuzu Twitch’te canlı yayınlıyorsanız gigabit bağlantı idealdir. Ancak bir megabit ile bir gigabit arasındaki fark nedir? Biri diğerinden daha hızlı mı? Aradaki farkı 10 kuruş ile tek bir 100 doları karşılaştırmak gibi düşünün.

Yavaş bir ev ağınız varsa, Gigabit internet harika, ancak ev ağınız bu hızları kaldıramıyorsa, faydasını göremezsiniz. Geçiş yaptığınızda Telkotürk’ten gigabit özellikli bir yönlendirici ve modem almalısınız.

WiFi 6 ve gigabit internet

Bir gigabit hizmetinde sürekli olarak iyi WiFi hızları elde etmek için, özellikle çok kişilik hanelerde gerçekten WiFi 6’da olmanız gerekir. Bu, gigabit düzeyinde WiFi hızlarını deneyimlemek istediğiniz her cihazın, yönlendiriciniz gibi WiFi 6’yı desteklemesi gerektiği anlamına gelir.

Genel olarak, modemlerin en az bir Gigabit Ethernet bağlantı noktası olduğundan, tüm modern yönlendiriciler gigabit kablolu hızları destekler.

Normal yönlendirici ile gigabit yönlendirici arasındaki fark nedir?

WiFi Gigabit Router, Gigabit Ethernet hızlarına sahip yerleşik bir anahtara sahip bir Router’dır. Bir Gigabit WiFi Router, standart Ethernet’ten 10 kata kadar daha yüksek kablolu hızlarla yüksek hızlı geniş bantınızı WiFi ve kablolu bağlantıların bir karışımıyla paylaşabilmeniz için esneklik sunar.

Abone Ol

Gigabit internet, bir saniyede 1 gigabit veri hızı sunabilen internet bağlantısını ifade eder. Bu, çoğu insanın alışkın olduğu tipik internet hızlarından önemli ölçüde daha yüksektir.

Gigabit internet bağlantıları daha hızlı indirmeleri, yüksek çözünürlüklü videoların daha akıcı şekilde izlenmesini ve daha sorunsuz online oyun deneyimleri sağlayabilir. Aynı ağa bağlı birden fazla cihazı destekleyebilir ve hız kaybı yaşamadan yüksek performans sunabilir.

Hepimizin internet bağlantımızdan şikayetçi olduğumuz zamanlar oldu. Arabelleğe alma için sık sık duraklayan TV ve video akışları, bir video oyununu kaybetmenize neden olan bağlantı gecikmeleri yaşadınız veya belki de bir Zoom konferansında söylenen önemli bir şeyi kaçırmışsınızdır.

Neyse ki, gigabit internetin altyapısının yaygınlaşması ile bu sorunlar yakında geçmişte kalabilir. Bu yeni nesil internet hizmeti, tipik mevcut bağlantılardan çok daha hızlı geniş bant hızları sunarak standart tanımlı (SD), yüksek tanımlı (HD), ultra yüksek tanımlı (UHD) ve 4K UHD videoyu mevcut çoğu bağlantıya uyacak şekilde kolayca yayınlamanıza olanak tanır.

Gigabit İnternet Kampanyaları

Free 20

 • Hız: 20 Mbps’ye kadar

 • Kampanyalı Aylık Ücret: 150

Sizi Arayalım

Free 35

 • Hız: 35 Mbps’ye kadar

 • Kampanyalı Aylık Ücret: 170

Sizi Arayalım

Free 100

 • Hız: 100 Mbps’ye kadar

 • Kampanyalı Aylık Ücret: 190

Sizi Arayalım

Turbo 200

 • Hız: 200 Mbps’ye kadar

 • Kampanyalı Aylık Ücret: 260

Sizi Arayalım

Turbo 500

 • Hız: 500 Mbps’ye kadar

 • Kampanyalı Aylık Ücret: 290

İletişime Geç

Turbo 1000

 • Hız: 1000 Mbps’ye kadar

 • Kampanyalı Aylık Ücret: 390

İletişime Geç

Çift Bantlı WiFi nedir?

Çift Bantlı WiFi nedir?

2.4GHz – 5GHz neden önemli?

Çift bant WiFi, her iki kablosuz radyo bandını (2,4 GHz ve 5 GHz) kullanan ağ cihazlarına eş zamanlı WiFi sağlar.

Günümüzde daha fazla WiFi cihazı çift bant yeteneğine sahipken, birçok eski cihaz yalnızca tek bant yeteneğine sahiptir ve yalnızca 2,4 GHz ağlara bağlanabilir.

WiFi cihazınız aynı anda yalnızca bir WiFi ağına bağlanabildiğinden, hangi bandı seçmeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Tablo, durumunuza bağlı olarak hangi bandın daha iyi olabileceğine karar vermenize yardımcı olacak genel rehberlik sağlar…

 • Hangi Wi-Fi bantlarının desteklendiğini belirlemek için WiFi cihazınızın kullanım kılavuzuna bakın

 • Cihazınız 5 GHz uyumluysa, iki Kablosuz Ağ Geçidi Ağ Adı (SSID) göreceksiniz : 2,4 GHz veya 5 GHz

 • Eski teknolojinin yoğunluğu genelde hep daha fazladır. Bu sebeple 2.4 GHz; 5 GHz frekansına göre daha kalabalık bir hattır

İnternet hızımı nasıl seçmeliyim?

İnternet hızımı nasıl seçmeliyim?

İhtiyacımızı belirleyebilmek için öncelikle aşağıdaki kriterlere bir göz atalım

 • Evde kaç kişi çeşitli cihazlardan internete bağlanıyor?

 • TV alışkanlığınız nedir; uydu mu yoksa internet tabanlı içerik platformları mı (Netflix v.b.)?

 • Canlı yayın gibi anlık yayınlar yapıyor musunuz?

 • Büyük video dosyaları gibi yükleme veya paylaşımları sık sık yapıyor musunuz?

Altyapınız hangi hızı destekliyor?

Önce bölgenizde desteklenen altyapıya göre en çok hangi hızda internet alabileceğinizi keşfederek başlayın!

Altyapı Sorgula

Premium, Güvenli, Hızlı

Telkotürk Erişim Hizmetleri