Hız Testi

Telkotürk hız testi, cihazınızın internet bağlantısını kullanarak cihazınız ile bir test sunucusu arasındaki hızı ölçer. https://www.telkoturk.net/hiz-testi/

Bir test tarafından ölçülen hızı birkaç faktör etkileyebilir:

Cihazlar (telefonlar, tabletler, PC’ler vb.) çok farklı Wi-Fi ve hücresel radyo özelliklerine sahip olabilir. Bu, aynı sağlayıcıyı kullansanız dahi bir cihazda bir farklı sonuç ve diğerinde farklı bir sonuç alabileceğiniz anlamına gelir. Bazı cihazlar internet servisinizin tam hızını ölçemeyebilir. Wi-Fi yönlendiricinizin hizmetinizin tam hızını desteklememesi de mümkündür.

Hız testi sunucularımız farklı performans gösterebilir. Genel olarak, size daha yakın sunuculardan daha yüksek hızlar almanız olası bir sonuçtur. Hızınızın en eksiksiz resmini elde etmek için çeşitli test sunucularında test yapmanızı öneririz.

Tarayıcıların (Chrome, Firefox, Edge, Safari vb.) farklı yetenekleri vardır ve özellikle yüksek hızlı bağlantılarda farklı sonuçlar verebilirler.

İnternet hızım yavaş ise ne yapmalıyım?

İnternet servis sağlayıcınız (İSS) veya mobil operatörünüzle iletişime geçmeden önce, bant genişliğinizi tüketebilecek devam eden indirmeler veya görüntülü sohbet gibi başka programlar çalıştırıp çalıştırmadığınızı kontrol edin. Bunları kapatın ve tekrar test edin. Hız testi sunucunuz hala yavaş görünüyorsa, telefonunuzu veya bilgisayarınızı, modeminizi ve yönlendiricinizi yeniden başlatın. Ardından, yönlendiricinizin herhangi bir Hizmet Kalitesi (QOS) özelliğinin açık olmadığından emin olun. Bu sorunu çözmezse, deneyebileceğiniz birkaç adım daha vardır.

Yardım için İSS’nizle veya operatörünüzle iletişime geçmek, bu adımları tamamladıktan sonraki doğru adımdır. Daha yüksek bant genişliğine sahip bağlantılarda (100 Mbps ve üstü), ayak uydurmak için daha yüksek kaliteli bir yönlendiriciye ihtiyacınız olacağını unutmayın.

Hız sunucusunu değiştirmek ne işe yarar?

Speedtest, her zaman test seçeneklerine sahip olmanız için dünya çapında 11.000’den fazla barındırılan sunucudan oluşan bir ağ sunar. Bir testin başlangıcında Speedtest, internet bağlantınızın maksimum potansiyelini ölçmek için hızlı bir ping sonucuyla yakındaki bir sunucuyu otomatik olarak seçer. Test sunucusunu her zaman varsayılan seçimden farklı bir sunucuyla değiştirebilirsiniz ve sonuçları karşılaştırmak için farklı sunucularda test yapılmasını öneririz. Bu aşamada https://fast.com/tr/ gibi farklı hız testi platformlarını da denemeniz etkili olacaktır. Her iki sonuç arasındaki dengenin kontrolü size daha çok fikir verecektir.

Yeni bir sunucu seçerek, internet bağlantınızı test ettiğiniz sunucunun konumunu veya ana bilgisayarını değiştiriyorsunuz. Özellikle birçok site ve akış hizmeti, içeriklerini mevcut konumunuzdan uzaktaki sunucularda barındırabilir ve bu da bu hizmetlerden daha düşük hızlara ve pinglere dönüşebilir.

Seçtiğiniz sunucu ne olursa olsun, Speedtest üzerinde yapılan tüm testler, mevcut İSS’nizden veya operatörünüzden bağlantınızın hızını yansıtır. Bir İSS veya operatör tarafından barındırılan bir sunucuda test yapmak, sundukları hizmetlere kaydolmanız durumunda bağlantınızın ne kadar hızlı olacağını söylemez.

Bilgisayarım ve telefonum/tabletim arasında neden farklı hızlar alıyorum?

Telkotürk speedtest altyapısı ile, gerçek zamanlı ağ bağlantınızı ölçer, bu nedenle birkaç dakika arayla yapılan testler, ağ tıkanıklığına ve kullanılabilir bant genişliğine bağlı olarak biraz farklılık gösterebilir. Speedtest sonuçlarınız önemli ölçüde farklıysa, şunları yaptığınızdan emin olun:

Aynı bağlantıyı test etme. Bir cihaz Wi-Fi üzerindeyken diğeri değilse, farklı bağlantıların hızlarını test ediyorsunuz demektir.

Ayrıca, cihazlar arasında Wi-Fi ve hücresel radyo kalitesinde büyük farklılıklar olduğunu unutmayın. Bu varyasyonlar, bir cihazın başka bir cihaz veya bilgisayardan daha yavaş test sonuçları vermesine neden olabilir.

Çevrimiçi oyunlar için kabul edilebilir bir ping (veya gecikme) nedir?

Başka bir oyuncunun her zaman üzerinize atladığını fark ettiyseniz, bunun nedeni daha hızlı ping atmaları olabilir. İşte fikir verecek  bir kılavuz:

Kazanma: 0-59 ms

Oyunda: 60-129 ms

Mücadele: 130-199 ms

Oyun bitti: 200+ ms

Büyük dosyaları aktarmak için hangi hızlara ihtiyacım var?

Büyük dosyaları istediğiniz hızda aktarabilirsiniz; daha çok bu transferin ne kadar süreceği sorusudur. İşte size yardımcı olacak birkaç tablo

İnternet Hız Testi - Telkoturk net