Telkotürk ‘Ev İnterneti’nin Farkı Nedir?

Ev İnterneti Nedir?

Ev İnterneti hizmeti Genişbant İnternet Teknolojisi ile sunulur; basit anlamda verilerin 1000Mbps (1Gbps)’ ye kadar desteklenen karasal bir fiber altyapı üzerinden yüksek hızlı bir internet bağlantısı erişiminin sunulmasıdır.

Peki geniş bant nedir?  Federal İletişim Kurulu, İngilizce resmi ismiyle Federal Communications Commission (FCC)’ ye göre, geniş bant en az  20 Mbps indirme ve 3 Mbps yükleme hızına sahip bir internet bağlantısı anlamına gelmektedir.

Geniş bant, fiber optik, kablosuz, kablo, DSL ve uydu dahil olmak üzere çok çeşitli teknolojiler aracılığıyla yüksek hızlı internet erişimi sağlar ve Telkotürk ev interneti hizmeti bu anlamda bulunduğunuz bölgedeki altyapı özelliğine göre farklı teknolojiler ile sunulur.

Geniş bant internet, konumunuza göre değişen kullanılabilirliğe sahip birkaç farklı teknoloji aracılığıyla sağlanır. Hangi geniş bant internet hizmetini seçeceğiniz, ihtiyaçlarınıza, tercihlerinize, maliyetinize ve nerede yaşadığınıza bağlı olarak değişecektir:

Fiber optik

Fiber optik kablolar, fiber cam şeritler boyunca en yüksek hızlarda ışık darbeleri kullanarak çok miktarda veri taşır. Bu anlamda en gelişmiş teknolojidir.

Telkotürk, 1000/50 Mbps’ye varan olağanüstü hızlarla Gigabit Bağlantısı sunar. Bölgenizde fiber altyapımız olup olmadığını aşağıdaki link üzerinden adresinizi girerek sorgulayabilirsiniz. Eğer altyapınız fiber ise uygulamamız anında size ekran üzerinden bilgi verecektir.

DSL

Dijital Abone Hattı (DSL), verileri geleneksel bakır telefon hatları üzerinden iletir bu anlamda fiber optik şebekelere kıyasla eski bir teknolojidir ama halen eve kadar ulaşım anlamında yaygınlık bakımından fiber optik şebekelerden öndedir.

Telkotürk Yüksek Hızlı DSL İnterneti, %99,9 güvenilir bir ağ üzerinde santrallerimizden evinize kadar gelen bir devre ile 100/5 Mbps’ye kadar sunabilir.

Bir kablosuz veya WiFi ağı, bilgisayar, yazıcı ve akıllı telefon gibi cihazlarınızı İnternet’e bağlamak için kablolar yerine bir radyo frekansı sinyali kullanır. WiFi sinyali, dizüstü bilgisayar veya tablet gibi herhangi bir kablosuz özellikli cihaz tarafından her yönden belirli bir mesafe içinde alınabilir.

Neden WiFi’ye İhtiyacım Var?

Evinizde WiFi kurup kurmayacağınızı mı düşünüyorsunuz? İşte evinizde bir kablosuz ağ kurmanız için birkaç neden:

Evinizdeki  herhangi bir yerden internete erişme ve bağlantınızı kaybetmeden cihazlarınızı evinizde  WiFi sinyal aralığındaki herhangi bir yerde taşıma özgürlüğü.

Ağınıza bağlı diğer cihazlara erişebilme, örneğin birden fazla bilgisayar doğrudan kablolu bağlantı olmadan tek bir yazıcıyı kullanabilir.

Kitap, müzik, film ve uygulama indirmek veya web’de gezinmek için akıllı telefonlar ve tabletler gibi cihazlardan İnternet’e erişin.

Farklı odalarda kablolu bağlantı kurma zahmetinden kurtulun.

Evinizde Wi-Fi kurmak için tek ihtiyacınız olan, bir kablosuz yönlendiriciye bağlı bir modem veya bir modem ve kablosuz yönlendiriciden oluşan bir kablosuz ağ geçididir. Modem İnternet’e erişim sağlar ve yönlendirici bir WiFi sinyali yayınlayarak cihazlarınızın birbirine ve İnternet’e bağlanmasını sağlar. WiFi özellikli bir cihaz daha sonra internete bağlanmak için bu sinyali kullanabilir.

Telkotürk tüm tarife planlarında Wi-Fi uyumlu modemlerini uygun fiyatlar ile abonelerine sunmaktadır ve zahmetsiz şekilde tüm evde kaliteli kablosuz interneti mümkün kılar.

WiFi cihazları internete bağlanmak ve başkalarına paylaşmak için kablolar yerine bir yayın sinyali kullandığından, yetkisiz kullanıcıların ağınıza erişmesi mümkündür. Bu, bağlantınızın hızını azaltabilir veya sizi kimlik hırsızlığı gibi şeylere karşı savunmasız hale getirebilir. Yine de, kablosuz ev ağınızın güvenli olduğundan emin olmanın yolları vardır;

Ağ Adımı ve Parolamı Neden Değiştirmeliyim?

Kendi ağ adınızı ve parolanızı ayarlamak, ev ağınızı dış kullanıcılardan, virüslerden ve diğer tehditlerden korumaya yardımcı olur. Kablosuz ağınızı korumasız bırakırsanız, diğer kişiler İnternet bağlantınızı kullanabilir, bilgisayarınızdaki dosyalara erişebilir ve hatta şifreler ve kredi kartı numaraları gibi özel bilgileri öğrenebilir.

WiFi Ağ Adınızı ve Parolanızı Değiştirin

Dizüstü bilgisayarınızı, telefonunuzu veya tabletinizi kablolu/Ethernet kablosuyla doğrudan Ağ Geçidinize bağlayın veya kablosuz olarak ev içi WiFi ağınıza bağlanın ve modeminizin ara yüzünde kablosuz ağ ayarları menüsünden Wi-Fi ağınızın adını ve şifresini değiştirin.

Ev İnterneti Kampanyaları

Free 20

 • Hız: 20 Mbps’ye kadar

 • Kampanyalı Aylık Ücret: 219,90

Free 35

 • Hız: 35 Mbps’ye kadar

 • Kampanyalı Aylık Ücret: 249,90

Free 100

 • Hız: 100 Mbps’ye kadar

 • Kampanyalı Aylık Ücret: 269,90

Turbo 200

 • Hız: 200 Mbps’ye kadar

 • Kampanyalı Aylık Ücret: 289,90

Turbo 500

 • Hız: 500 Mbps’ye kadar

 • Kampanyalı Aylık Ücret: 329,90

Turbo 1000

 • Hız: 1000 Mbps’ye kadar

 • Kampanyalı Aylık Ücret: 399,90

Çift Bantlı WiFi nedir?

Çift Bantlı WiFi nedir?

2.4GHz – 5GHz neden önemli?

Çift bant WiFi, her iki kablosuz radyo bandını (2,4 GHz ve 5 GHz) kullanan ağ cihazlarına eş zamanlı WiFi sağlar.

Günümüzde daha fazla WiFi cihazı çift bant yeteneğine sahipken, birçok eski cihaz yalnızca tek bant yeteneğine sahiptir ve yalnızca 2,4 GHz ağlara bağlanabilir.

WiFi cihazınız aynı anda yalnızca bir WiFi ağına bağlanabildiğinden, hangi bandı seçmeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Tablo, durumunuza bağlı olarak hangi bandın daha iyi olabileceğine karar vermenize yardımcı olacak genel rehberlik sağlar…

 • Hangi Wi-Fi bantlarının desteklendiğini belirlemek için WiFi cihazınızın kullanım kılavuzuna bakın

 • Cihazınız 5 GHz uyumluysa, iki Kablosuz Ağ Geçidi Ağ Adı (SSID) göreceksiniz : 2,4 GHz veya 5 GHz

 • Eski teknolojinin yoğunluğu genelde hep daha fazladır. Bu sebeple 2.4 GHz; 5 GHz frekansına göre daha kalabalık bir hattır

İnternet hızımı nasıl seçmeliyim?

İnternet hızımı nasıl seçmeliyim?

İhtiyacımızı belirleyebilmek için öncelikle aşağıdaki kriterlere bir göz atalım

 • Evde kaç kişi çeşitli cihazlardan internete bağlanıyor?

 • TV alışkanlığınız nedir; uydu mu yoksa internet tabanlı içerik platformları mı (Netflix v.b.)?

 • Canlı yayın gibi anlık yayınlar yapıyor musunuz?

 • Büyük video dosyaları gibi yükleme veya paylaşımları sık sık yapıyor musunuz?

Altyapınız hangi hızı destekliyor?

Önce bölgenizde desteklenen altyapıya göre en çok hangi hızda internet alabileceğinizi keşfederek başlayın!

Premium, Güvenli, Hızlı

Telkotürk Erişim Hizmetleri