Güvenli İnternet

TELKOTÜRK tarafından ücretsiz olarak sunulan ve İnternetteki zararlı içeriklerden sizi ve ailenizi önemli ölçüde koruyan İnternet Erişimi profilleridir.

Güvenli İnternet Hizmeti :

Ücretsizdir
Kolaydır, abonelik telefon, e-p0sta ve online işlem merkezi ile mümkündür ve program kurmaya gerek yoktur.

Zararlı yazılımlar ve dolandırıcılık sitelerinden
yüksek oranda koruma sağlar.

 

 

 

 

Güvenli İnternet Hizmeti, Çocuk ve Aile olmak üzere iki farklı profil seçeneği ile sunulmaktadır. Çocuk ve aile profillerine ait kriterler psikoloji, pedagoji, sosyoloji ve hukuk alanlarında uzman akademisyenlerin bulunduğu bir kurul tarafından tespit edilmektedir.


Güvenli İnternet Hizmeti ile tüketicilerin müstehcenlik, çocukların cinsel istismarı, şiddet, ırkçılık, kumar, dolandırıcılık, zararlı yazılımlar, sağlık için tehlikeli madde temini vd. olumsuz içeriklerden korunması amaçlanmaktadır.


Çocuk Profili: Çocuk Profili “beyaz liste” yöntemi ile çalışmaktadır. Bu profil kapsamında sadece güvenli olduğu onaylanmış internet sitelerine erişim sağlanmaktadır.


Aile Profili: Aile Profili “siyah liste” yöntemi ile çalışmaktadır. Bu profil kapsamında zararlı içeriğe sahip internet sitelerine erişilememektedir.


Aile profili kapsamında, çocuk profiline ek olarak kişisel sitelere, forum ve paylaşım sitelerine erişim sağlanmaktadır. Aile profilini tercih edenler, talep ettikleri takdirde oyun, sohbet, sosyal medya sitelerine ve uygulamalarına erişimi filtreleme seçeneğine sahiptirler.

Güvenli İnternet Hizmeti’nden aşağıda belirtilen hizmet kanallarımız üzerinden yararlanabilirsiniz.

1.       Online İşlem Merkezi (mobil dahil)
2.       0850 330 30 33 Telkotürk Müşteri Hizmetleri
3.       [email protected] e-posta adresi

Aynı yolla, istediğiniz zaman, ücretsiz olarak mevcut profilinizi değiştirebilir ya da Güvenli İnternet Hizmetini iptal talebinizi iletebilirsiniz. 
 
Yasal zorunluluk gereği, yeni internet erişim hizmeti aboneliklerinde aksi abone tarafından talep edilmedikçe, abonelik Güvenli İnternet Hizmeti Aile Profili’nden ücretsiz olarak istifade edilecek şekilde başlatılacaktır.

 

​Elektronik Haberleşme Sektörüne İlişkin Tüketici Hakları Yönetmeliği’nin “İnternetin güvenli kullanımı” başlıklı 15. maddesi, tüm internet servis sağlayıcılara internetin güvenli kullanımına yönelik ücretsiz, alternatif hizmet sunma yükümlülüğü getirmektedir.

​Güvenli İnternet Hizmeti, tüketicileri internetin olumsuz içeriklerinden korumayı amaçlayan; ücretsiz, alternatif internet erişim hizmetidir.
 
Yasal zorunluluk gereği, yeni internet erişim hizmeti aboneliklerinde abone tarafından tercih belirtilmediği taktirde abonelik, Güvenli İnternet Hizmeti Aile Profili’nden ücretsiz olarak istifade edilecek şekilde başlatılmaktır.

Güvenli İnternet Hizmeti ücretsiz olarak sunulmaktadır.

​Seçtiğiniz kullanıcı profilini dilediğiniz zaman herhangi bir sınırlama ve ücretlendirme olmadan değiştirebilirsiniz.

​Seçtiğiniz güvenli internet hizmeti profiline dair internet sitelerine girişin doğru olarak yönlendirilebilmesi için seçiminiz sonrasında internet tarayıcı programınızın geçici dosyalarını (temporary folders) ve geçmişini (history) profil değişikliğinden sonra temizlemenizi öneririz. 


Sorununuz hala devam ediyorsa Telkotürk Müşteri Hizmetleri’ni arayarak destek talebinde bulunabilirsiniz.

Müşterilerimiz, profilleri nedeniyle internet sitelerine erişemediklerinde işletmeciler tarafından tasarlanan Uyarıcı ve Bilgilendirici İnternet Sayfasına yönlendirilirler.